Aktualne Konkursy Fotograficzne na dCamera.pl

Artykuły

Machinery HDR Effects 3 – potęga obrazu HDR

 Machinery HDR Effects 3 to jeden z najpopularniejszych programów do tworzenia zdjęć o rozszerzonej rozpiętości tonalnej HDR (High Dynamic Range). Pierwszy program polskiej firmy Machinery HDR Software powstał w 2009 roku i od początku oferował użytkownikom bardzo intuicyjny pulpit roboczy oraz niesamowite efekty osiągane nawet z pojedynczego kadru. 

Dzisiaj dostępna jest już 3 wersja programu Machinery HDR Effects, która jest potężnym narzędziem do tworzenia w prosty i intuicyjny sposób spektakularnych obrazów HDR.  Niezależnie czy pracujemy na pojedynczym zdjęciu, czy na serii kadrów o różnym stopniu naświetlenia już w pierwszych krokach możemy skorzystać z presetów. Bez potrzeby zagłębiania się w zasady obróbki obrazu umożliwiają one utworzenie fotografii w kilkunastu różnych stylach, a następnie wyeksportowanie jej  do końcowego zdjęcia. 

Dla fotografów preferujących obróbkę we własnym, unikalnym stylu stworzony został bogaty system zakładek, w których możemy dowolnie kształtować końcowy efekt fotografii. Do dyspozycji mamy pełną kontrolę nad kolorystyką obrazu (balans bieli, kanały RGB, gradient koloru), edycję partii świateł, cieni i półtonów, mkrokontrast, korektę detali oraz ostrości obrazu. Nie zabrakło także efekt winiety, osadzenia znaku wodnego, redukcji szumu, trybu panoramicznego, usuwanie aberracji chromatycznych, czy korekty jasności i kontrastu. W przypadku łącznia fotografii z kilku kadrów program sam dokona korekty niedużych przesunięć obrazu, wykryje krawędzie, kontrasty oraz usunie „duchy” – czyli elementy pojawiające się tylko na niektórych klatkach serii. 

W najnowszej odsłonie programu Machinery HDR Effects dodano funkcje 3D LUT do kolorowania obrazu, a także dodano narzędzie do tworzenia profili 3D LUT z innych programów. 3D LUT to tablica kolorów przekształcająca obraz. Termin ten jest doskonale znany filmowcom, którzy używają 3D LUT do nadania swoim filmom charakterystycznego zabarwienia, często emulującego analogowe taśmy filmowe. Program obsługuje 3D LUT w formacie „.cube”. Machinery HDR Effects oferuje narzędzie tworzenia profili 3D LUT z efektów i presetów z innych programów (Lightroom, Photoshop, Nik Collection etc.).

Program jest systematycznie aktualizowany i rozwijany dzięki czemu umożliwia obróbkę zdjęć z formatu RAW najnowszych dostępnych na rynku aparatów. Niewątpliwym atutem programu jest równoległe przetwarzanie obrazu na wielordzeniowych procesorach, z użyciem kart graficznych NVIDIA, a także dostępność w wersji 64-bitowej, aby w pełni wykorzystać moc komputera.

Miłośnicy fotografii mobilnej, korzystający na co dzień z aparatu fotograficznego wbudowanego w smartfona, mogą skorzystać z wersji programu Machinery HDR Effects 3 przygotowanej na system Android 4.0. Aby przekonać się jak potężnym i zaawansowanym narzędziem jest Machinery HDR Effects 3 wystarczy pobrać wersję próbną ze strony projektu - www.machineryhdr.com.